Образователно направление: „Околен свят“ 3 група
Ядро:“ Социална и здравословна среда“ Тема:“Малкият пешеходец“
Цел: Активизиране на представи и понятия за пътно движение и умения за безопасно придвижване като пешеходци
Задачи:
1. Ориентират се в елементите на пътя-улично платно, тротоар, пешеходна пътека и ги използват по предназначение
2. Назовават и разграничават светофар и основни пътни знаци:
*Предупредителни: А-19 „Деца“, А-24 „Светофар“
*Забранителни: В-24 „Забранено е изпреварването на моторни превозни средства“, В-27 „Забранени са престоят и паркирането“
*Задължителни: Г-14 „Задължителен път само за велосипедисти“, Г-15 „Задължителен път само за пешеходци“
*Указателни /със специални предписания/: Д-17 „Пешеходна пътека“, Д-24 „Автобусна спирка“
Предварителна подготовка на децата:
1. Децата са запознати с основни понятия по БДП- улица, тротоар, улично платно, пешеходна пътека,светофар, кръстовище.
2. Разграничават и познават отделни видове пътни знаци
Методи: Провокация, беседа,обяснение, демонстрация, аудио-визуални, предметно моделиране, дидактична игра.
Ход на ситуацията:
1.Провокираме децата с появяването на Мини, която не умее да пресича и не знае, че трябва всички пешеходци да се движат по тротоара.
2. Информация: Презентация „Правилата припомни и ги спазвай всички ти!“ Чрез презентацията децата дефинират елементите на пътя- тротоар, улично платно, пешеходна пътека; анализират се основни правила за безопасно движение.
Операция: Дидактична игра „Опасно-безопасно“ Играта е на магнитно табло с илюстрирани плочки с опасни и безопасни ситуации на пътя.Плочките се подреждат разпръснато на таблото.Посочва се дете, което избира дадена плочка и обяснява дали ситуацията е опасна или безопасна за поведението на пътя.Играта приключва когато се изчерпат всички плочки.
Контрол: Контролът се осъществява от самите деца по време на играта.Те коригират отговорите на своите другарчета. При необходимост учителката допълва знанията на децата.
4.Информация: Песен „Светофар“ Чрез песента даваме информация за светлинните сигнали на светофара.
Операция: Работа по маси с оперативен материал „Лабиринт“- движи се само по този път, където светофарите светят зелено.
Интерактивни игри : „Мишко и светофарчетата“ Оцветете светлините на светофарчето така, че да отговарят надвиженията на Мишко от рисунките. „Подреди правилата за пресичане“ Разгледайте картинките, след което ги подредете в правилната поредност. „Помисли и свържи“ Свържете пътния знак с подходящата картинка.
Контрол: Контролът се осъществява по време на самата игра.
5. Учителката задава гатанка за пътните знаци.
Гатанка: Край извилия се път все самотни те стоят. Но си имат своите грижи- Всеки точно да се движи, всеки да ги спазва строго. Уж мълчат,а казват много! Що е то? /пътните знаци/ Информация: Чрез Мини се дава информация за пътните знаци. Показват се на децата от четирите групи пътни знаци и те анализират всеки един знак.
Операция: Работа по маси „Постави знака на правилното място“ Децата работят в екип по маси- залепят пътните знаци на правилното място.
Контрол: Осъществява се от самите деца. Песен: „Пътни знаци“