„Да се осигурят специалисти, а не чиновници, за които семействата и децата не са бланки с реквизити, а реални живи хора с труден живот и психично страдание.“
„Има нужда от дългосрочни усилия, които да надхвърлят мандата на едно управление.“
„Обидена и ядосана съм на държавата си. Дори се замислям да я напусна, само и само децата ми да бъдат лекувани адекватно.“
Това са една малка част от цитатите, които събрахме от обикновените хора, които се включиха във фокус групи и анкети по време на подготовката на годишния доклад на Национална мрежа за децата „Бележник 2018“. Обединението от 150 граждански организации от цялата страна, които работят за и с деца и семейства, подготви за поредна година експертен доклад, който прави мониторинг на поетите от страна на институциите ангажименти и тяхното изпълнение. На базата на това експертите пишат оценки на институциите. Докладът се нарича „Бележник: Какъв е средният успех на държавата в грижите за децата?“ Подготвя се и т.нар. „Малък Бележник“, който събира мнението на деца, родители и професионалисти, които работят с деца. Той дава думата на обикновените хора, за да споделят как политиките се отразяват на техния живот. В допитванията за изработването на „Малкия Бележник“ през 2018 г. се включиха близо 600 човека от цяла България.
Тази година докладът „Бележник“ се прави за седми пореден път и за съжаление оценките вървят надолу. За да разберете как се справя държавата в грижите за децата, елате
на 26 април, четвъртък
от 11.00 ч.
пред централния вход на сграда 2 на Народното събрание (бившият Партиен дом).
Там ще направим импровизиран брийфинг, след което ще внесем доклада „Бележник 2018“ официално в Министерски съвет и в Народното събрание.